تبلیغات
همه چیز درمورد زنان و مردان - دستگاه تناسلی زن

.... عشق ... روابط .... ازدواج ....


Admin Logo
themebox Logo

جاوا اسكریپت

نویسنده :غزاله ملوس
تاریخ:شنبه 10 دی 1390-03:32 ب.ظ

دستگاه تناسلی زندستگاه تناسلی

دستگاه تناسلی زن از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده‌است.

دستگاه تناسلی خارجی

دستگاه تناسلی خارجی شامل فرج (شامل چوچوله یا خروسه یا کلیتوریس، لابیای کوچک و لابیای بزرگ) و ورودی ِ مجرای مهبل (واژن) است. مهبل بخش مشترک با دستگاه تناسلی داخلی است.


(بقیه در ادامه مطلب)
بطور كلی دستگاه تناسلی زن از دو بخش تشكیل یافته است: دستگاه تناسلی خارجی: كه بیشتر برای برقراری رابطه جنسی و سكس مورد استفاده قرار می گیرد.

 دستگاه تناسلی خارجی زن شامل :1) كلیتوریس 2)لبهای بزرگ فرج 3)لبهای كوچك فرج 4)  پرده بكارت

 دستگاه تناسلی داخلی زن شامل :1) رحم 2)  مهبل 3) تخمدانها  4) لوله های تخمك بر
«falopian tubeK = لوله های فالوپ »  «ovary = تخمدان» «uterus = رحم>>  

«bladder = مثانه »    «cervix = گردن رحم »    «rectum = راست روده »

«،urethra = پیشابراه »   «Clitoris = كلیتوریس » «  Leg = پا  »

«  Vagina = واژن»فرج


فرج قسمت کاملا خارجی دستگاه تناسلی زنان است که از بیرون بدن قابل رؤیت است و به صورت یک ناحیه لوزی شکل در بین دو پا و در پایین شرمگاهی (محل رویش موهای زهار) قرار گرفته‌است. فرج از بیرون توسط لب‌های بزرگ و کوچک فرج پوشیده شده‌است. این دو لبه از بالا و پایین به هم متصل هستند. در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام چوچوله وجود دارد که در اثر تحریک و دستکاری، سفت و کمی بزرگ می‌شود و نقش مهمی در احساس لذت جنسی دارد.

چوچوله

چوچوله (یا خروسه یا کلیتوریس) حساس‌ترین بخش آلت تناسلی خارجی است و نقش مهمی در احساس لذت جنسی دارد. این اندام اسفنجی دارای رگ‌ها و اعصاب فراوان می‌باشد.
لابیاهای بزرگ و گوچک

لابیاهای بزرگ و گوچک (یا لب‌های فرج) در بخش بیرونی فرج قرار دارند.

پردهٔ بکارت

در دختران اکثر قسمت‌های خروجی مهبل با لایه‌ای نازک به نام پرده بکارت پوشیده شده‌است. در اکثر موارد با اولین ورود آلت مردانه به داخل واژن قسمتی از این پرده پاره می‌شود و معمولا پس از زایمان تمامی آن از میان می‌رود.دربعضی از دختران این پرده پاره نمی‌شود وفقط در زمان زایمان پاره می‌شود و یا بوسیله دستگاه انجام می‌شود.

دستگاه تناسلی داخلی

دستگاه تناسلی داخلی از مهبل (واژن)، رحم (زهدان)، لوله‌های رحمی (فالوپ) و تخمدانها تشکیل شده‌است.
 
واژن (مهبل)

مهبل یا واژن لوله‌ای عضلانی است که از فرج در بیرون بدن تا رحم در داخل بدن امتداد دارد. طول واژن ۱۲ تا ۸ سانتی‌متر در زنان بالغ است. از آنجا که این عضو دارای دیواره ماهیچه‌ای است، می‌تواند منقبض یا منبسط شود. همین خصوصیت باعث می‌شود که واژن بتواند از جسمی باریک تا نوزادی در هنگام تولد را از خود وارد و خارج کند. در میان لب‌های فرج فضایی بوجود می‌آید که خروجی پیشابراه (لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج بدن می‌رساند) در قسمت بالایی آن است و در پایین آن خروجی مهبل (واژن) قرار دارد. موضع جی نیز در مهبل قرار دارد.

کارهای گوناگون واژن:

    محل قرارگیری آلت مردانه و احساس لذت جنسی
    راهی برای بیرون آوردن نوزاد
    خروج خون‌های قاعدگی از این راه

 رحم

رحم یا زهدان مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار دارد که در طول دوران بارداری جنین را در خود جای می‌دهد. رحم دیواره‌های ضخیم ماهیچه‌ای دارد. در حقیقت این عضلات، قوی‌ترین عضلات بدن یک زن هستند. انقباض همین عضلات است که در هنگام زایمان بسیار شدید می‌شود و باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می‌گردد. وقتیکه زنی حامله نیست رحم تنها حدود ۵/۷ سانتی‌متر طول و ۵ سانتی‌متر عرض دارد. دهانه رحم (سِرویکس) نیز در بخش پایینی رحم قرار دارد.

کارکردهای رحم:

    نگهداری و تغذیه جنین در حال رشد و جفت
    بستری برای شنای اسپرم و رسیدن به تخمک و لقاح این دو سلول

سطح داخلی رحم از بافتی فعال به نام آندومتر پوشیده شده‌است. این بافت حساس به تغییرات هورمونی است و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره قاعدگی، ریزش می‌کند و عادت ماهانه را شکل می‌دهد. پس از پایان خونریزی، این بافت مجددا تشکیل می‌شود. تغییرات بافتی آندومتر، فضای رحم را برای پذیرش جنین (در صورت حاملگی) و لانه گزینی آن آماده می‌کند.

لوله‌های فالوپ

در دو گوشه بالای رحم لوله‌های رحم (فالوپ) قرار دارند که رحم را به تخمدانها متصل می‌کنند. در سمت دیگر، یعنی سمتی که نزدیک تخمدان‌هاست، لوله‌های فالوپ قیفی شکل هستند. سمت قیفی شکل با حرکات خود هنگام تخمک گذاری، تخمک خارج شده از تخمدان را به داخل لوله رحم هدایت می‌کند و تخمک را با حرکات دیواره عضلانی خود به سمت رحم حرکت می‌دهد.

 تخمدان‌ها

تخمدانها دو عدد هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار می‌گیرند. تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و حاوی هزاران تخمک هستند که بعد از بلوغ و شروع قاعدگی، هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. این تخمک از طریق لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. در صورتیکه در این مسیر با اسپرم مردانه برخورد کند تخم تشکیل می‌شود که می‌تواند باعث حاملگی و تولید جنین شود، در غیر این صورت تخمک به همراه بافتهای رحمی در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن خارج می‌شود.

گذشته از منبع تامین تخمک، تخمدانها به عنوان غدد درون ریز بدن زن نیز عمل می‌کنند و به تولید استروژن و پروژسترون که هورمون‌های زنانه هستند می‌پردازند.

 نقش دستگاه تناسلی زنانه

دستگاه تناسلی زنانه این توانایی را به یک زن می‌دهد که بتواند:

    تخمک تولید کند.
    رابطة جنسی برقرار نماید.
    از تخمک بارور شده محافظت کند و به آن غذا برساند تا رشد کرده و نوزاد را به وجود آورد.
    زایمان کند.

 کارکرد دستگاه تناسلی زنانه از تخمک‌گذاری تا زایمان

    تخمک گذاری: هنگام تولد یک نوزاد دختر، تخمدان‌های او حاوی صدها هزار تخمک است که تا زمان بلوغ غیر فعال می‌ماند. با شروع بلوغ جنسی، هورمون‌هایی از غده هیپوفیز که در پایین مغز قرار گرفته‌است آزاد می‌شود. این هورمونها که نوعی ماده شیمیایی هستند از طریق خون به تخمدانها می‌رسند و تخمدانها را به تولید هورمونهای جنسی زنانه مانند استروژن وادار می‌کنند. تولید این هورمونهای جنسی بدن یک دختر بچه را تبدیل به بدن یک زن بالغ می‌کند.

    حاملگی (بارداری): در فرآیند تولید مثل انسان دو سلول جنسی یا گامت نقش دارند:گامت ماده یا همان تخمک و گامت نر یا همان اسپرم.

تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه و اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه تولید می‌شوند. تخمک از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله‌های رحمی (فالوپ) می‌شود. اسپرم نیز در حین آمیزش جنسی وارد دستگاه تناسلی زنانه می‌شود و در داخل واژن شنا کرده و وارد رحم می‌شود و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک و اسپرم در این محل با یکدیگر برخورد می‌کنند. سر اسپرم وارد تخمک می‌شود و ماده ژنتیکی آنها مخلوط می‌شود و لقاح صورت می‌گیرد که نتیجه آن تشکیل سلول تخم است که می‌تواند به یک جنین تبدیل شود. همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم است، پس از آن زن سلول تخم را تا بزرگ شدن جنین و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم خود پرورش می‌دهد.

با لقاح تخمک و اسپرم سلول تخم به وجود می‌آید. سپس این سلول که درون رحم قرار گرفته است شروع به تقسیم شدن می‌کند و تعداد سلولها زیاد می‌شود. پس از یک هفته بلاستوسیت که اندازه‌اش در حد نوک سوزن است تولید می‌شود. بلاستوسیت خود را به رحم می‌رساند و در داخل دیوارهٔ آن (در لایه آندومتر) که توسط هورمون استروژن کاملاً ضخیم و غنی از خون و آماده پذیرایی شده‌است لانه گزینی می‌کند. هورمون جنسی زنانه دیگر یعنی پروژسترون تا انتهای حاملگی آمادگی دیواره رحم برای پذیرایی از جنین در حال رشد را حفظ می‌کند.

    زایمان: حاملگی حدود ۹ ماه طول می‌کشد. زمانیکه جنین آماده تولّد شد، سر آن به دهانه رحم فشار می‌آورد و آرام آرام آن را باز می‌کند. دیواره دهانه رحم هم به تدریج نازک‌تر می‌شود تا مجرای بازی برای عبور نوزاد و تولد او بوجود آورد.

 بیماریهای دستگاه تناسلی زنانه

    التهاب و عفونت واژن و فرج: ممکن است در اثر عوامل عفونی (قارچ‌های ذره‌بینی، باکتری‌ها) یا غیرعفونی مانند تماس با بعضی مواد تحریک کننده (مانند صابون‌ها) بوجود آید.

    خونریزی غیر طبیعی از واژن، یعنی خونریزی غیر از زمان قاعدگی. علت معمولاً وجود یک جسم خارجی مانند یک تکه دستمال کاغذی باقیمانده درون واژن است. گاهی علت وارد شدن ضربه به ناحیه‌است.

    حاملگی نابجا: گاهی تخمک بارور شده٬ به سوی رحم نمی‌رود و برای نمونه در درون لوله فالوپ (لوله رحم) به تندی آغاز به رشد می‌کند و یا به هیچ وجه وارد لولهٔ فالوپ نمی‌شود و در بخش لگن آغاز به رشد می‌کند٬ که به آن حاملگی نابجا می‌گویند.

    آندومتریوز: آندومتریوز زمانی است که بخشی از بافت آندومتر رحم (بافتی که داخل رحم را می‌پوشاند) در جایی دیگر مانند داخل لوله‌های رحمی یا در حفرة لگن قرار می‌گیرد و بنابراین مانند آندومتر طبیعی در طی خونریزی قاعدگی، خونریزی می‌کند.

    کیست تخمدان: زمانی است که حفره‌ای غیر طبیعی در درون تخمدان ایجاد شود و در داخل آن مایع جمع شود.